• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • www.facebook.com/uyanisgenclikdernegi
  • https://twitter.com/KeciorenU_G_D

Keçiören Belediyesi Nikah İşleri

NİKAH İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVLENDİRME MEMURLUĞU

Bilgi İçin: (0312) 361 10 65 / 11 90 – 11 92

Evlendirme memurluğu: Keçiören Belediye binası 1. kat

Fatih Nikah Salonu : Şenlik Mahallesi Bulut Sk. Şenlik Blokları Altı  (0312) 314 43 19

NİKAH BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

• Müracaat için çiftlerden birinin yada her ikisinin Keçiören Belediyesi sınırları içerisinde ikamet etmesi ve istenen belgeleri tamamlayıp müracaat etmeleri gerekmektedir.
(Çiftlerden biri veya her ikisi de Keçiören dışında ikamet ediyorsa, bağlı bulundukları Belediyenin Evlendirme Memurluklarından İzin Belgesi getireceklerdir.)
İZİN BELGESİ: 
Keçiörende İkamet edip Nikah İşlemlerini başka bir belediye yaptırmak isteyen çiftler aşağıda istenen belgeleri eksiksiz tamamlayıp bizzat memurluğumuza müracat edeceklerdir.

Evlenme müraacatı için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

İSTENEN BELGELER

 1-NÜFUS CÜZDANI: Müracaat sırasında son 10 yılı geçmemiş aslı ve arkalı önlü fotokopileri getirilecektir. Resimsiz Nüfus Cüzdanı kabul edilmeyecektir.

• 2-NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: Nüfus Müdürlüklerinden alınacaktır. 18 yaşını doldurmayanlar ile medeni hali dul olan bayanlar nüfus kayıt örneğini vukuatlı olarak alacaklardır.

 3-VESİKALIK FOTOĞRAF (6 ADET): 2 adet’i Evlenme Beyanlarına yapışacak 1 Adeti sağlık raporlarına, 3 adet’i müracaat sırasında getirilecektir. Fotoğraflar sivil kıyafetle Evlenme Yönetmeliğine uygun,  renkli ve son 6 ay içinde ön cepheden çektirilmiş olacaktır. Fotokopi ve renkli gözlükle çekilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

Not: Baş örtülü fotoğraf vermek isteyen bayanların alın, çene ve yüz açıkta olmak şartıyla fotoğrafları kabul edilmektedir.

• 4-EVLENME BEYANI (2 ADET): Birimimizden veya aşağıda "Evlendirme Beyan Formu" linkinden çıktı alınarak teğmin edilecektir. Beyannamelerin her ikisinede fotoğraf yapıştırılacak kimlik bilgilerine göre doldurularak çiftlerin bağlı bulundukları Mahalle Muhtarı, Resmi Kurum Amirlerine, Evlendirme Memurlarına, Notere veya Konsolosluklara onay yaptırılacaktır.

a-Beyanlar doldurulurken silinti ve karalama yapılmayacak, yanlışlık olduğu takdirde üstü çizilerek beyan sahibi tarafından düzeltilip imzalanacaktır. Beyannameler bilgisayar çıktısı veya mürekkepli kalem yada pilot kalemle doldurulacaktır.
b-T.C. Kimlik Numaraları Nüfus Kayıt Örneklerinden yazılacaktır.
c-Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak yazılacaktır.
d-Medeni hal bölümüne Bekar, Dul veya Boşanmış şeklinde uygun olan yazılacaktır. Dul ise eşinin ölüm tarihi, boşanmış ise boşanma kararının kesinleşme tarihi gün - ay - yıl olarak yazılacaktır. 
(Kadın dul veya boşanmış ise, evlenebilmesi için 300 günlük İddet Süresinin geçmesi gerekmektedir. 
Bu süre geçmemiş ise, iddet süresinin kaldırılması için Aile Mahkemesinden Mahkeme Kararı getirilecektir.)

Evlendirme Beyan Formu için tıklayınız

• 5-SAĞLIK RAPORU VE TALASEMİ (Akdeniz Anemisi) TESTLERİ: Türk Medeni Kanunu’nun 136. maddesi gereği, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 123 ve 124. maddelerinde belirtilen çiftlerin evlenmeye engel hastalığı bulunmadığını gösterir (Kan Grubu, Hepatit B-C, Frengi ve AIDS) laboratuar testlerini İl Sağlık Müdürlüğünce belirlenen , AÇS/AP Merkezlerinden Rapor haline getirilecektir. (Raporlar resimli ve mühürlü olacaktır.)

Not: Kadının 50 yaş üzerinde olması halinde veya cerrahi menopoz sonrası (ameliyat raporunun ibrazı halinde) kendisi ile evleneceği erkeğin Akdeniz anemisi taraması yapılmasına gerek yoktur.

Sağlık Raporu ve Talasemi testlerini yaptırabileceğiniz AÇS/AP Merkezleri sayfamızda mevcuttur.                  

• EK BİLGİLER:
EVLENME YAŞI: 18 yaşını doldurmuş herkes başka bir kimsenin iznine bağlı olmaksızın evlenebilir.

Yaşı Küçük Olanlar;
a-17 yaşını  doldurmuş kız veya erkeklerin evlenebilmesi için, beyanda Yasal Temsilcinin İzni bölümüne Anne ve Baba veya Vasi imzası ile adı-soyadı yazılarak Muhtar veya Notere onaylatılacak, Nüfus Cüzdanı fotokopileri başvuru sırasında getirilecektir. Anne veya Babadan biri ölmüş ise Nüfus kaydı ile belgelenecektir.
b-16 yaşını doldurmuş erkek veya kadının evlenebilmesi için Mahkeme Kararı getirmesi gerekmektedir.

c- Evlendikten sonra, önceki soyadını koca soyadı ile birlikte kullanmak isteyen bayan; 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 187. Maddesi uyarınca, Birimimizce verilen 2 adet dilekçeyi dolduracaklardır.